İlk Yardım Farkındalık Semineri

MSKÜ Fethiye Sağlık Hizmetleri MYO, Fethiye Belediyesi, FETAV, Fikir Atölyesi Derneği, Mavi Kuş Sanat ve Dayanışma Derneği ile Akarca Mahalle Muhtarlığı işbirliğinde İLK YARDIM FARKINDALIK SEMİNERİ yapılmıştır.
 
Fethiye Sağlık Hizmetleri MYO Müdürü Prof. Dr. Sabri SİDEKLİ’nin teşvikiyle planlanan ve 11.02.2020 Salı Günü Özer Olgun Kültür Merkezinde yapılan ilk yardım seminerinde Öğr. Gör. Mahmut BELER’in sunum yapması ve ev kazalarına yönelik alınması gereken önlemleri, ilk yardımda hava yolu açıklığı, soluk yolu tıkanmalarında ilk yardım, kanamalarda ilk yardım konularını anlatmasıyla başlayan seminer; Öğr. Gör. Ali AKGÜN’ün kırık ve çıkıklarda ilk yardım, sara krizinde ilk yardım, göz, burun ve kulağa yabancı cisim kaçmasında ilk yardım, böcek ve yılan sokmalarında ilk yardım konularını anlatmasıyla devam edip ardından Öğr. Gör. Çiğdem ALACA ‘nın ilk yardımda sakin kalma, doğru nefes alma teknikleri konularını anlatmasıyla son bulmuştur.
 
Fethiye Sağlık Hizmetleri MYO Müdürü Prof. Dr. Sabri SİDEKLİ; “önlenebilir nedenlere bağlı olarak gelişen ve kötü sonuçlanan olaylara “kaza” diyoruz. Bu kazaların bir kısmı ölümle sonuçlanabiliyor ve ölümlü kazaların da dörtte biri en güvenli yer saydığımız evlerimizde gerçekleşiyor. 
Ev kazalarından en çok etkilenen aile bireyleri sırasıyla çocuklar, yaşlılar ve kadınlardır. En sık karşılaşılan ev kazaları; düşmeler, kesikler, katı cisim ile boğulma, zehirlenmeler, yanıklar ve elektrik çarpmalarıdır. 
Özellikle çocukların ve yaşlıların kaza risklerini azaltmak için birtakım basit önlemler almak mümkündür. Bu seminer ile alınması gereken önlemler ile ilk yardım uygulamalarını anlatarak ihtiyaç olan bir konuyu gidermeye çalıştık” şeklinde açıklamada bulunmuştur.

Son Güncelleme Tarihi : 17.03.2021 12:44

Son Etkinlikler
>